Feltétek, fasírtok

Hasznos receptek ─ böjti időszakra

feltetek

*

Zöldséges lepények „alagyji” (4 személyre): Gyors recept!

60 dkg sárgarépa / cukkíni / csicsóka / édesburgonya / burgonya
1 ek olíva olaj (napraforgó is lehet)
2-3 púpozott ek teljes kiőrlésű vagy finom búzaliszt (amennyit felvesz)
fűszerek: pl. kakukkfű, majoránna, vöröshagyma vagy újhagyma, friss petrezselyemzöld és kapor, bazsalikom, őrölt szerecsendió, őrölt köménymag, fokhagyma, rozmaring.

Legjobb egyféle zöldségből készíteni. A cukkínit nagylyukú, a többi zöldséget közepes méretű reszelőn reszeljük le. A masszát sózzuk meg és tetszőlegesen fűszerezzük*. Tegyünk bele egy kanálka olajat és annyi lisztet, hogy összeálljon. Dolgozzuk össze és formázzunk kis, lapos korongokat. Teflon serpenyőben, kevés olajon mindkét oldalukat süssük pirosra.
Salátához, főzelékhez vagy szendvicsbe egyaránt jó.

* Mindegyik zöldséghez illik a petrezselyemzöld és a kapor; csicsókához, cukkínihez még a kakukkfű, bazsalikom, esetleg majoránna; sárgarépához a szerecsendió, de csak önmagában; hagyományos krumpli lepényhez legjobb a hagyma, fokhagyma, majoránna és köménymag, vagy ezektől különállóan a rozmaring; édesburgonyába a kapor vagy köménymag, de jellegzetesen édeskés íze miatt legjobb csupán megsózva, natúron fogyasztani.

*

Káposztás fasírt vagy muffin (4 személyre)

0,5 kg fejes káposzta (vagy helyette kelkáposzta*)
őrölt köménymag és vagy majoránna
ételízesítő vagy zöldségleves kocka (elhagyható)

kb. 10 dkg (6-7 púpos ek) búzadara
teljes kiőrlésű vagy finom búzaliszt (amennyit felvesz)
kb. 6 dkg (5 csapott ek) zsemlemorzsa
dió / mogyoró / tökmag / napraforgómag / szezámmag
olaj

A káposztát gyaluljuk le, öntsük fel annyi vízzel, amennyi éppen csak ellepi, sózzuk, ízesítsük őrölt köménnyel, majoránnával, esetleg ételízesítővel vagy tegyünk bele egy zöldségleves kockát. Az a jó, ha a káposzta főzőleve a normálisnál egy kicsit intenzívebben van megsózva és fűszerezve, hogy aztán a kész fasírt ne legyen íztelen.
Amikor a káposzta megfőtt (de még nem főtt szét!) öntsük le róla a főzővizet és nyomkodjuk ki. Adjuk hozzá a búzadarát – amennyit felvesz, de ne többet, mint amennyi a receptben szerepel – dolgozzuk össze vele és hagyjuk fél órát állni, hogy megduzzadhasson. Ha állás után még mindig túl sok benne a nedvesség, tegyünk bele lisztet, amennyi összefogja a masszát. Minél kevesebb darával és liszttel sikerül összeállítani, annál finomabb és egészségesebb lesz…
Ha szükséges még sózzuk, fűszerezzük. Keverhetünk a tésztába napraforgó vagy szezámmagot, esetleg egyéb feldarabolt magvakat. Hagyjuk 10-15 percig állni, majd formáljunk lapos korongokat belőle, hempergessük meg zsemlemorzsába és olajon, vagy sütőben süssük meg. Kiolajozott muffin formákba is tölthetjük a tésztát. Ekkor a muffinok tetejét is megszórhatjuk a magvakkal.
A fenti mennyiségből egy nagy, teli serpenyőnyi fasírt készíthető, vagy kb. 8 muffin.
Bármilyen főzelékhez vagy salátához illik, de szendvics is készíthető vele.

* Ha kelkáposztából, vagy nyári, zsenge fejes káposztából készítjük, jobban ki kell nyomkodni és valószínűleg több darára és lisztre lesz szükségünk.

*

Csicseriborsós és sárgaborsós fasírt „falafel” (4 személyre)

1. Változat: fűszeres csicseriborsós falafel
20 dkg száraz csicseriborsó vagy 40 dkg csicseriborsó konzerv *
néhány kanál teljes kiőrlésű vagy finom búzaliszt vagy búzakeményítő
1 közepes fej vöröshagyma vagy helyette pár vastagabb szál újhagyma
2-3 gerezd fokhagyma
2-3 db babérlevél (a borsó főzővizébe)
további fűszerek a fasírtba, ízlés szerint: kakukkfű, majoránna, őrölt kömény, bazsalikom, tárkony, őrölt koriander mag.


olaj
zsemlemorzsa (elhagyható)

2. Változat: magyaros sárgaborsós falafel:
20 dkg száraz sárgaborsó (ugyanannyi lencséből is elkészíthető)
2-3 ek teljes kiőrlésű vagy finom búzaliszt
1 ek olaj + olaj a sütéshez
1 nagy fej vöröshagyma és vagy újhagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 tk fűszerpaprika (csípős is lehet)
1 db füstölt leveskocka (elhagyható)
sok petrezselyemzöld

(őrölt köménymag, friss kapor)
zsemlemorzsa (elhagyható)

1. változat elkészítése:
A száraz csicseriborsót már két nappal az elkészítés előtt áztassuk be friss, hideg vízben. Főzés előtt öntsük le róla az áztatóvizet és újra friss vizet öntve rá, néhány babérlevéllel együtt, rendesen megsózva* tegyük fel főni. Mikor puhára főtt öntsük le róla az esetlegesen megmaradt főzővizet és tegyük félre. A borsót turmixoljuk le és annyi liszttel vagy keményítővel dolgozzuk össze, amennyitől összeáll. Ha az állagához szükséges, adjunk hozzá 1-2 kanálnyit a főzővízből, hogy ne legyen túlságosan száraz, különben a fasírtok nagyon szárazak lesznek. Az egészet gyúrjuk labda alakúvá és a tálat egy konyharuhával letakarva, 20-30 percig hagyjuk állni.
Közben olajon dinszteljük meg az apróra vágott hagymát és fokhagymát. Ha nem akarjuk, hogy a hagyma elnyomja a többi fűszert, használjunk inkább újhagymát vagy metélőhagymát, amit akár dinsztelés nélkül, közvetlenül beleapríthatunk a fasírt masszájába. Könnyebben lesz emészthető, ha az összezúzott fokhagymát is pirítás nélkül, nyersen adjuk hozzá.
A fűszereket tetszőlegesen válogassuk bele, de akár mindegyikből is hozzátehető egy kevés. Ezeket vagy átfuttatjuk a hagymával együtt az olajon, vagy közvetlenül a leturmixolt borsóhoz keverjük. Ha van rá lehetőségünk, próbáljunk meg minél több friss, zsenge fűszert felhasználni.
Miután a hagymát és a fűszereket is beledolgoztuk, vizes kézzel formáljunk a masszából lapos korongokat vagy kisebb golyókat és serpenyőn, forró olajban mindkét oldalukat süssük meg. Célszerű kisebb lángon sütni, mert így is megsülnek, különben hajlamosak leégni.
Elkészíthetjük „egybesült”ként is. Ebben az esetben jobb, ha kicsit hígabbra készítjük a masszát. Egy őzgerinc formát, vagy más sütőformát olajozzunk ki, szórjuk meg zsemlemorzsával (elhagyható) és öntsük bele. 180 fokon addig süssük, míg a beleszúrt villára már nem ragad semmi és a teteje megpirul.
Kisüthetjük muffin formákban, vagy kiolajozott tepsin korongok alakjában is…

2. változat elkészítése:
A sárgaborsót néhány órával az elkészítés előtt hideg vízben áztassuk be, majd az áztatóvizet leöntve, friss, sós*, esetleg leveskockával ízesített vízben tegyük fel főni. Kb. 2-3 ujjnyi vízzel öntsük fel, hogy jól szétfőhessen, és ne legyen a végén túl száraz.
Miközben fő a borsó, olajon pirítsuk meg az apróra vágott hagymát és fokhagymát, majd tűzről lehúzva szórjuk meg édes vagy csípős fűszerpaprikával és jól keverjük el benne.
A szétfőtt sárgaborsót – ha szükséges még törjük át – dolgozzuk össze annyi liszttel vagy keményítővel, amennyitől összeáll, ha szükséges, használjunk fel egy keveset a főzőlevéből is. Keverjük bele a paprikás hagymát, az apróra vágott friss petrezselyemzöldet, ízlés szerint egy kis kanálka őrölt köménymagot és labdává gyúrva 20-30 percig pihentessük. „Nyáriasabb” és egészségesebb változata, ha a leveskockát kihagyjuk, helyette sok friss kaporral ízesítjük és vöröshagyma helyett újhagymát teszünk bele.
A továbbiakban minden megegyezik az 1. változatnál leírtakkal. Természetesen sárgaborsóból is készülhet a sütőben egybesült.

* Konzervből készítve sokkal gyorsabban elkészül. A konzerv sárga vagy csicseriborsót már nem kell főzni, csak öntsük le róla a levét és turmixoljuk össze. Adjunk hozzá lisztet, és ha szükséges egy keveset a levéből. Ezt követően az elkészítése megegyezik a száraz változat elkészítési módjával.

* Karakteresen sózzuk meg a borsó főzőlevét, és a fűszereket is bátran használjuk, főként a friss fűszernövényekből tegyünk bőségesen, különben a fasírt jellegtelen lesz.

*

Fűszeres halkenyér (kb. 4 személyre)

4 db olajos / paradicsomos / mustáros heringkonzerv (vagy egyéb halkonzerv)
liszt (amennyit felvesz)
1-2 kisebb vöröshagyma vagy lilahagyma és vagy 2-3 db újhagyma vagy nagy csokor snidling
3-4 gerezd fokhagyma (elhagyható)
tetszőleges fűszerek, pl. rozmaring, oregánó, petrezselyemzöld, kapor, őrölt fekete vagy fehér bors, mustár
tojásmentes majonéz vagy kechup, esetleg olaj (ha szükséges az állagához)
olaj a forma kikenéséhez

A halkonzervek tartalmát dolgozzuk össze annyi liszttel, amennyitől közepes sűrűségű tésztává áll össze. Ha nagyon szétesik, tegyünk bele 1-2 ek tojásmentes majonézt vagy kechupot.
Vágjuk finomra a hagymát és fokhagymát és a fűszerekkel együtt keverjük a tésztába. Ha szükséges, sózzuk meg. Akár mindegyik fűszert is beletehetjük. Különösen jól illik a halhoz a kapor és a fehér bors. 5-10 perces pihentetést követően öntsük kiolajozott őzgerinc formába a tésztát, és közepes hőmérsékleten addig süssük, míg a beleszúrt villára már nem ragad semmi és a teteje megpirul. A megsült halkenyeret borítsuk ki a formából, várjuk meg, míg kihűl, és szeleteljük fel. (Muffinos formákban is kisüthető.)
Friss vagy wokos zöldségekkel, kovászos uborkával, savanyúsággal egyaránt jó reggeli vagy vacsora…

*

Burgonyaropogós (4 személyre)

4 db közepes burgonya
4-6 púpozott ek liszt
1-2 ek tojásmentes majonéz
őrölt köménymag, vagy majoránna, vagy reszelt szerecsendió, vagy fűszerkeverék fasírtokhoz

olaj

A héjában főtt, még forrón meghámozott burgonyát áttörjük. Hozzáadjuk a lisztet és a majonézt. Mivel nem használunk tojást, kicsit bűvészkednünk kell a liszt és a majonéz mennyiségével, hogy a massza formázható legyen. A fűszerekkel és a sóval jól összedolgozzuk. Lisztezett deszkán kroketteket (lapított henger) formázunk és bő, forró olajban arany barnára sütjük. A kész kroketteket papírtörlőre helyezzük, hogy leitassuk a felesleges zsiradékot.

(Akármelyik zöldségkörettel együtt nagyon jó ebédre, vacsorára, pl.: wokos zöldségekkel, bármilyen főzelékkel vagy friss salátával)

*

Gombával töltött zsemle (4 személyre)

4 db zsemle
12 dkg gomba
2 ek apróra vágott vöröshagyma
1 ek olaj
fűszerpaprika, őrölt bors, petrezselyemzöld, só
egy kevés növényi tejszín

Olajon megpirítjuk az apróra vágott vöröshagymát, tűzről lehúzva meghintjük fűszerpaprikával, felöntjük kevés vízzel, sózzuk és fűszerezzük, hozzáadjuk a felaprított gombát és puhára pároljuk, majd mikor a folyadék elpárolgott, kicsit átpirítjuk.
A zsemlék tetejét levágjuk, a belsejüket kikaparjuk és meglocsoljuk egy kevés növényi tejszínnel: éppen csak annyival, hogy kicsit megszívja magát. Hagyjuk állni 10-15 percig, nyomkodjuk ki, majd morzsoljuk bele a hagymás gombába.
A gombás masszát töltsük bele a zsemlék üregébe és a megtöltött zsemléket helyezzük sütőlapra vagy egy tepsibe. A „kalapjukat” tegyük vissza, kenjük meg kevés vízzel és sütőben süssük pirosra.

*

Káposztás fasírt (kb. 2 serpenyőhöz, 18-20 db)

1 tasak főzős leves por (bármilyen krémleves)
0,5 L víz
kb. 5 db zsemle, vagy ennek megfelelő kenyérbél fehér kenyérből
40 dkg káposzta vagy bármilyen más nyers, lereszelt zöldség (pl. cékla, sárgarépa, cukkíni, zeller, stb.)
20 dkg (kb. 16 ek) zsemlemorzsa
tetszés szerinti fűszerkeverék (pl. sült húsokhoz vagy fasírtokhoz)

olaj

Egy tetszőlegesen kiválasztott krémleves porból 0,5 l vízzel levest főzünk. Egy kicsit tovább forraljuk, mint ameddig az a leves zacskójára van írva, hogy jól besűrűsödjön. A megfőtt levesbe beáztatjuk a kisebb darabokra tépkedett zsemlét vagy kenyérbelet (a héját ne tegyük bele, mert nem ázik szét!). Annyi kenyeret vagy zsemlét kell beletenni, hogy miután megszívja magát egy nem túl lágy, de formázható, puha masszát kapjunk.

A káposztát nagylyukú reszelőn lereszeljük és belekeverjük a masszába. Ízlés szerint fűszerezzük, sózzuk, hozzákeverjük a zsemlemorzsa 2/3 részét és az egészet kézzel jól átgyúrjuk, majd egy fél óráig állni hagyjuk. (Csak annyi zsemlemorzsát tegyünk bele, amennyi a masszát kicsit összefogja, hogy meglehessen formázni a fasírtokat)

Száraz kézzel kissé lapított korongokat formázunk és belehengergetjük a maradék 1/3 rész zsemlemorzsába. Teflon serpenyőben, kevés olajban, kislángon süssük, hogy a káposztának legyen ideje megpuhulni. A végén 1-2 percig erősebb lángon megpiríthatjuk a fasírtok oldalát. (Ugyancsak süthetjük fritőzben, bő olajban, ebben az esetben formázhatunk kis golyókat vagy hosszúkás kroketteket is, mert így is át tudnak sülni)

(Salátához, főzelékhez, párolt zöldséghez jó feltét; de készíthetünk vele szendvicset is)

*

Pörkölt változatok (4 személyre)*

1. Gombapörkölt:

40 dkg gomba
2-3 ek olaj
1 db közepes vöröshagyma
1 tk fűszerpaprika
3-4 ek lecsó

A felmelegített olajban megfonnyasztjuk a finomra vágott vöröshagymát, beletesszük a vékony szeletekre vágott gombát, megsózzuk, és addig pároljuk, míg a gomba folyadéktartalma elpárolog. Tűzről lehúzva (hogy a paprika oda ne égjen) meghintjük fűszerpaprikával, felöntjük kevés vízzel, hozzáadjuk a lecsót és újra addig pároljuk, míg a víz elpárolog. Ezt még egy – kétszer megcsináljuk, hogy a pörköltnek legyen egy kis szaftja.

2. Karfiolpörkölt:

1 kg karfiol
½ közepes db vöröshagyma
3-4 ek lecsó
2-3 ek olaj
1 tk fűszerpaprika
petrezselyemzöld, kakukkfű (elhagyható)

A finomra vágott vöröshagymát olajon megdinszteljük, megszórjuk fűszerpaprikával, rátesszük a leöblített, rózsáira szedett karfiolt és átfuttatjuk. Hozzáadjuk a lecsót és annyi vizet, hogy éppen ellepje. Sózzuk, ízesítjük a fűszerekkel és készre pároljuk.

3. Zöldbabpörkölt:

60 dkg zöldbab
1 közepes db vöröshagyma
2-3 ek olaj
1 tk fűszerpaprika
1-2 gerezd fokhagyma

Olajon megpirítjuk a finomra vágott vöröshagymát, meghintjük fűszerpaprikával, majd belekeverjük a feldarabolt zöldbabot. Sózzuk, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, kevés vizet öntünk alá és fedő alatt puhára pároljuk.

* Főtt tésztával, burgonyával, rizzsel szokás enni, de készíthetünk a pörköltekkel szendvicset vagy tölthetjük őket palacsintába, rétesbe, illetve tortillába is.

*

Rántott gomba és zöldségek – bortésztában (4 személyre)

400 g csiperke vagy zöldség, pl.: patisszon, cukkíni, padlizsán, karfiol, brokkoli, stb.
6 púpozott ek (120 g) liszt
100 ml száraz fehérbor
szódavíz
csipet szódabikarbóna

½ csokor friss kapor

olaj a sütéshez

Sűrű, sós palacsintatésztát készítünk: a finomliszthez állandó keverés mellett hozzáadjuk a bort és annyi szódavizet, hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk. Sózzuk, belekeverjük a finomra vágott kaprot, majd utolsónak a csipetnyi szódabikarbónát.
A gombát és / vagy a zöldségeket megtisztítjuk, vízzel leöblítjük, leszárítjuk és feldaraboljuk. A tésztába mártva bő, forró olajban kisütjük. Szükség lehet rá, főleg a tök és a patisszon esetében, hogy a szeleteket előbb lisztbe mártsuk és csak utána a palacsintatésztába.
A kirántott zöldségeket papírtörlőre vegyük ki, hogy felitassuk a felesleges zsiradékot.

(Párolt zöldséghez, friss salátához vagy főzelékhez, esetleg zöldséges rizshez vagy burgonyához adhatjuk feltétnek. Ha rizshez vagy krumplihoz adjuk, készíthetünk mellé valamilyen szószt is)

*

Zöldséges töltött zsemle (4 személyre)

4 db zsemle

6 dkg sárgarépa (kb. ½ közepes darab)
4 dkg zellergumó (kb. 3 ek
4 dkg brokkoli

2 dkg gomba
1 ek apróra vágott vöröshagyma
1 tk margarin

egy kevés növényi tejszín
petrezselyemzöld, lestyán, só

A zsemléket félbevágjuk, belsejüket kiszedjük és kevés növényi tejszínnel meglocsolva állni hagyjuk.
Az apró rózsákra szedett brokkolit gőzben megfőzzük. A többi zöldséget apró kockákra vágjuk, vagy nagylyukú reszelőn lereszeljük, és a hagymával együtt átpirítjuk a margarinban. Sózzuk, ízesítjük finomra vágott petrezselyemzölddel, lestyánnal, és egy kevés vizet ráöntve fedő alatt megpároljuk. Amikor már puha, elpárologtatjuk belőle a folyadékot és kicsit megpirítjuk. Lazán összekeverjük a kinyomkodott, elmorzsolt zsemlével és a jól lecsurgatott brokkolival. Megtöltjük vele a zsemléket és sütőben addig sütjük őket, amíg megpirulnak.